تاریخ ایجاد در 27 آبان 1393

عنوان : كاربرد عمليات رواني در روند اشغال عراق توسط ايالات متحده آمريكا در سال 2003

استاد راهنما : دکتر اصغر كيوان‌حسيني

استاد مشاور : دكتر احمد جوانشيري

دانشجو : بي‌بي مريم امين‌يزدي

سال تحصيلي 1392

چکیده

یکی از ابعاد مهم در تهاجم نظامی و تسلط بر کشور متخاصم در طول تاریخ جنگ و عملیات روانی بوده است. عملیات روانی تسهیل کننده تأمین منافع طرفهای درگیر در جنگ بوده است. کاهش هزینه های ناشی از جنگ سخت و ارتقای سطح امنیت روانی و جسمی نیروها، تضعیف روحیه نیروهای دشمن و افزایش احتمال تسلیم آنها، تأثیر بر افکار عمومی همه و همه از جمله مهمترین محاسن استفاده از عملیات روانی می باشد.

ایالات متحده آمریکا سابقه طولانی استفاده از عملیات روانی در مداخلات مختلف خویش در اقصی نقاط جهان که به دلیل حفظ هژمونی غالب خویش صورت داده است دارد. مطالعات علمی و تلاش برای اتخاذ تاکتیک ها و تکنیک های متناسب عملیات روانی از جمله اقدامات مهم ایالات متحده برای غلبه بر دشمنان منافع ملی این کشور بوده است.

پس از حوادث 11 سپتامبر 2001 و اعلان جنگ آمریکا به رهبری جرج دبلیو بوش به کشورهای به قول وی محور شرارت و اعلام مقابله جهانی با تروریسم حمله به افغانستان و عراق صورت پذیرفت.

استفاده از عملیات روانی برای تسهیل اشغال این کشورها به صورت سازمان یافته و از طرق مختلف از قبیل رسانه های گروهی، شبکه های اجتماعی و توزیع اطلاعیه ها و اعلامیه های شامل پیامهای مختلف برای تأثیرگزاری بر مردم و ارتش کشورهای دشمن از جمله عملیاتی است که ایالات متحده آمریکا در این دو جنگ به کار برده است.

این رساله در صدد است تأثیر عملیات روانی در جریان اشغال عراق در سال 2003 را به بحث بگذارد.

 

Finland Sevastopol joomla